Fot. PTWP
Fot. PTWP

IV Wschodni Kongres Gospodarczy - największa debata o perspektywach Polski Wschodniej

Admin

Przedsiębiorczość, współpraca gospodarcza, otoczenie biznesu, relacje z Europą, innowacje w strategiach województw, najciekawsze start-upy w regionie, problemy i wyzwania - w dniach 27-28 września br. o horyzontach rozwojowych gospodarki Polski Wschodniej już po raz czwarty debatować będą uczestnicy Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. „Pomysłów na Wschód” poszukają wspólnie biznesmeni, politycy z regionu, kraju i Europy, inwestorzy, finansiści, samorządowcy, eksperci i naukowcy. W wydarzeniu wezmą również udział przesiębiorcy zrzeszeni w Klastrze Obróbki Metali.

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku (Eastern Economic Congress - EEC) to wielostronna debata, stawiająca w centrum zainteresowania sytuację gospodarczą Polski Wschodniej. Wnioski z cyklicznych dyskusji, w których z każdym rokiem bierze udział więcej osób, definiują szanse i wyzwania kluczowe dla budowania strategii rozwoju regionu.

- Zainteresowanie czwartą już edycją Wschodniego Kongresu Gospodarczego potwierdza, że wydarzenie to sprawdziło się jako koncepcja i wpisało się trwale w kalendarz najważniejszych gospodarczych konferencji w Polsce. W Białymstoku spotykają się ze sobą perspektywy: lokalna, regionalna, ogólnopolska i europejska. Tematyka tegorocznego Kongresu połączy więc po raz kolejny to, co istotne dla Polski Wschodniej, z nowymi, globalnymi zjawiskami i uwarunkowaniami - mówi Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, prezes Grupy PTWP.

Wiodącym hasłem IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego będzie „Pomysł na Wschód”. Intencją organizatora jest sformułowanie aktualnych priorytetów i wskazanie perspektyw rozwojowych wschodniego makroregionu Polski. Przedmiotem kluczowych debat będą wobec tego między innymi: mechanizmy wsparcia w ramach programów Unii Europejskiej oraz programów krajowych, sukcesy i niedostatki ich wdrażania, czy też uwarunkowania i przyszłość relacji z krajami sąsiadującymi z Polską Wschodnią.

Paneliści i goście dyskutować będą również o perspektywach rozwoju i przewagach konkurencyjnych wschodnich regionów Europy w kontekście przeobrażeń Unii Europejskiej, polityce UE wobec wschodnich sąsiadów Polski i jej skutkach dla gospodarki naszego kraju, krajowych koncepcjach rozwojowych oraz międzynarodowych projektach w infrastrukturze komunikacyjnej czy polityce energetycznej i surowcowej.

W programie Kongresu nie zabraknie sesji poświęconych roli rządu i samorządu w rozwoju Polski Wschodniej, a także dyskusji m.in. o przyszłości i uwarunkowaniach rozwoju tamtejszych ośrodków miejskich, innowacjach w strategiach województw, start-upach w wersji wschodniej, czy znaczeniu kobiet w gospodarce makroregionu.

Specjalistyczne debaty będą dotyczyły m.in. przyszłości branży rolnospożywczej w Polsce Wschodniej, kierunków rozwoju systemu ochrony zdrowia, turystyki i hotelarstwa. Tematykę międzynarodową wzbogacą polsko-litewskie i polsko-białoruskie spotkania gospodarcze.

Po raz kolejny w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku będzie miało miejsce wydarzenie specjalne - TOP Start-up Polski Wschodniej - spotkanie ludzi zainteresowanych rozwojem młodej, innowacyjnej, kreatywnej polskiej przedsiębiorczości we wschodniej części kraju. Twórcy najlepszych start-upów Polski Wschodniej zaprezentują swoje pomysły na biznes, korzystając z możliwości zainteresowania swoją działalnością mediów oraz szansy na zbudowanie networkingowych kontaktów i długotrwałych relacji z przedstawicielami dojrzałego biznesu.

Swoją kontynuację podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku będą miały dwa konkursy: Top Inwestycje Polski Wschodniej - wyróżniający projekty, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Polski Wschodniej, a także TOP Pracodawcy Polski Wschodniej - honorujący firmy, które łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z ważną rolą na rynku pracy. Chęć uczestnictwa w plebiscycie TOP Inwestycje Komunalne należy zgłosić do 28 lipca br., natomiast na zgłoszenia do konkursu TOP Pracodawcy Polski Wschodniej organizatorzy czekają do 8 sierpnia br.

Po raz trzeci w historii organizacji Wschodniego Kongresu Gospodarczego, zrealizowany zostanie także projekt EEC - Liderzy Przyszłości w Białymstoku. Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a głównym celem przedsięwzięcia jest promocja wiedzy o gospodarce oraz przedsiębiorczości wśród młodzieży, poprzez możliwość spotkania i dyskusji z praktykami biznesu. Projekt zwraca uwagę na konieczność poszerzania oferty edukacji biznesowej dla młodych i kształcenia liderów przyszłości, którzy kiedyś staną się nowym głosem w debacie publicznej oraz nową siłą napędową gospodarki.

IV Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku odbędzie się w dniach 27-28 września 2017 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

Źródło: materiały prasowe